Spis treści:
- Jaki bagaż można zabrać do pociągu?
- Jaki bagaż podręczny do pociągu?
- Jak zabezpieczyć bagaż w pociągu?
- Czy trzeba płacić za bagaż w pociągu?
Jazda pociągiem to jedna z wygodniejszych form podróżowania. Rytmiczny stukot szyn uspokaja, a przy odrobinie szczęścia można zrelaksować się przy pięknych widokach zza okna pustego przedziału. Zasadniczą wadą takich wyjazdów jest duża, ciężka walizka i związane z nią ograniczenia. Czy wiesz, że nie wszystko można transportować koleją? Zobacz, o czym należy pamiętać, przewożąc swój bagaż w pociągu.
Jaki bagaż można zabrać do pociągu?
Podróżujący często zastanawiają się nad tym, jaki bagaż można zabrać do pociągu. Okazuje się, że obostrzenia dotyczące przewozu rzeczy nie są bardzo surowe, jednak linie kolejowe zastrzegają sobie, że przedmioty zabierane do wagonu nie mogą zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi w transporcie, utrudniać przejazdu pozostałym pasażerom oraz wyrządzać krzywdy w ich mieniu. To dosyć ogólne stwierdzenie, z którego łatwo wywnioskować, że bagaże w pociągu nie powinny zawierać rzeczy niebezpiecznych. Niektórzy przewoźnicy odmawiają przewożenia przedmiotów ponadwymiarowych, które nie mieszczą się pod siedzeniem lub w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. O tym, jaki bagaż do pociągu jest dopuszczalny, każdorazowo decyduje personel. Z pewnością na pokład może być zabrana walizka podróżna lub pojemny cabin trolley — wystarczy, że będą one prawidłowo zabezpieczone na czas przejazdu. Na bilecie kolejowym zawsze powinna znaleźć się informacja, o tym, w jakiej liczbie przysługuje nam duży bagaż w pociągu.
Jaki bagaż podręczny do pociągu?
Jeśli zastanawiasz się, jaki bagaż podręczny do pociągu będzie najlepszym rozwiązaniem, to pamiętaj, aby były to rzeczy łatwe w przenoszeniu i zajmujące mało miejsca, jak na przykład torba na laptopa. Takie przedmioty przewozi się bezpłatnie, jeśli mieszczą się pod siedzeniem lub na półce albo można je zabezpieczyć w takim miejscu, które gwarantuje bezpieczny przejazd współpasażerom. Bagaż podręczny w pociągu wcale nie musi być tak niewielki, jak torba na garnitur. Koleje zazwyczaj nie nakładają na podróżujących tak restrykcyjnych wymogów, jak linie lotnicze. Niektórzy przewoźnicy stosują ograniczenia ilościowe lub wagowe, jednak bagaż podręczny do pociągu na ogół można przewozić bez konieczności dopłaty. Obsługa kolei powinna uznawać za bagaż do pociągu również wózek inwalidzki, z którego korzysta osoba niepełnosprawna. Jego przewóz jest dopuszczalny i powinien być darmowy.
Jak zabezpieczyć bagaż w pociągu?
Zgodnie z regulaminem linii kolejowych, przewożenie rzeczy o dużych gabarytach jest dozwolone, jeśli można je odpowiednio zabezpieczyć. Zastanawiasz się, co to znaczy większy bagaż w pociągu? Zalicza się do niego walizki, które nie mieszczą się na półce lub rowery i wózki dziecięce. W tej kategorii znajdują się też bardzo pojemne torby, gdzie łatwo schować wszystkie niezbędne gadżety na podróż. Turyści często nie wiedzą, jak zabezpieczyć bagaż w pociągu. Zazwyczaj w przedziałach lub specjalnie wyznaczonych do tego miejscach znajdują się półki, gdzie można włożyć walizki. Ponieważ nasze rzeczy zostaną bez opieki, nie powinno się zostawiać w nich kosztownych przedmiotów, jak na przykład plecaki na laptopa z cenną zawartością. Do torby należy spakować jedynie ubrania i drobiazgi takie jak męska kosmetyczka. Jeśli nie potrafisz znaleźć miejsca na walizki, zapytaj obsługi, gdzie bagaż w pociągu będzie bezpieczny. Zazwyczaj jest ono oznaczone, ale czasem trudno dostrzec niewielkie tabliczki lub naklejki. Każda linia kolejowa, która dba o swoich klientów, powinna przygotować i odpowiednio zabezpieczyć specjalne miejsce na bagaż w pociągu.
Czy trzeba płacić za bagaż w pociągu?
Nie wiesz, czy w pociągu płaci się za bagaż? Niestety, niektóre przedmioty mogą być objęte dodatkową opłatą. Przed wyjazdem zawsze warto zapoznać się z regulaminem podróży udostępnianym przez przewoźnika. Dzięki temu dowiesz się, czy trzeba płacić za bagaż w pociągu i jakie stawki obowiązują. Linie kolejowe powinny informować o limicie przewozu przypadającym na osobę. Może on określać liczbę małych i dużych walizek, które nam przysługują, opisywać ich wymiary oraz wagę. Podczas zakupu biletu warto dopytać, za jaki bagaż płaci się w pociągu danego przewoźnika. Nawet jeśli w Polsce transportowaliśmy coś za darmo, to w innym kraju mogą zażądać dopłaty za przewóz ponadwymiarowej rzeczy. Nie istnieje uniwersalny regulamin, który jasno określałby jakie przedmioty bezwzględnie podlegają dodatkowej opłacie. Na kilka dni przed planowaną podróżą najlepiej udać się do punktu obsługi klienta i zapytać, czy płaci się za bagaż w pociągu danego przewoźnika. Pomoże to odpowiednio przygotować się do wyjazdu i uniknąć niemiłych niespodzianek.
Zip Wallet
Leather Bracelet
Braid Bracelet
Classic Wallet
Flip Wallet
Sling Bag
Packing Cubes
Card Holder