Atrakcje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

wzgórza

Spis treści:

  1. Jura krakowsko-częstochowska – atrakcje turystyczne
  2. Jura krakowsko częstochowska – co warto zobaczyć
  3. Jura krakowsko częstochowska – ciekawe miejsca

Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza kraina w której dominują doliny, groty i niezwykłe zabytki. Jeżeli zastanawiasz się jak aktywnie spędzić zimowy weekend czy wiosenny urlop – z naszym poradnikiem z łatwością zaplanujesz pobyt w tym miejscu. Jesteś ciekawy, czego doświadczysz w okolicy Częstochowy? Zapraszamy do naszego artykułu. No to w drogę!

Jura krakowsko-częstochowska – atrakcje turystyczne

Jeżeli zastanawiasz się jakie ciekawe miejsca w Jurze Krakowsko Częstochowskiej możesz zwiedzić, czeka na Ciebie bardzo dobra wiadomość. Ta kraina dominuje w ciekawe zabytki z czasów średniowiecza czy epoki baroku. W dodatku niektóre z nich zostały zrewitalizowane i otwarte dla przyjeżdżających turystów. Wśród tych ciekawszych, które mają niezwykłą historię można zaliczyć:

  • Zamek w Ogrodzieńcu, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd. Niegdyś były to zapierające dech baszty i wieżyczki, które były wkomponowane w otaczające skały. Na ten moment zachowały się wyłącznie ruiny, które tylko przypominają piękno tego miejsca. Turyści mogą zwiedzać zamek, muzeum, a także wystawę czy salę tortur. W okresie wakacyjnym organizowane są dodatkowe atrakcje, jak nocne spacery czy opowiadanie okolicznych legend. Myślisz, co zwiedzić na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej poza Zamkiem w Ogrodzieńcu?
  • Zamek Tenczyn w Rudnie – ciekawostką jest fakt, że ruiny tego miejsca są zlokalizowane na wygasłym wulkanie. Jednak nie to najbardziej urzeka w tym miejscu. Są to malownicze wzgórza i doliny, które rozpościerają się wokół zamku. W dodatku, jeżeli jesteś fajnem wspinaczki, zainteresuje cię fakt, że naprzeciw znajdują się skałki, na które można się wspinać i podziwiać panoramę miejsca. Zamek Tenczyn, nazywany także Małym Wawelem, od średniowiecza, aż po XVII wiek należał do rodu Tęczyńskich, których udziały były porównywalne do monarchii w kraju.
  • Zamek Rabsztyn koło Olkusza – dziś są to ruiny średniowiecznej warowni oraz gotyckiego zamku, które przeszły kompleksową rewitalizację. Piękny teren wzbogaca kawiarnia w piwnicy, a także wieża widokowa, która jest otwarta dla wszystkich zwiedzających.
2 w 1
CzarnyCzarny
179,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
139,00 
CzarnyCzarny
119,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
179,00 
2 kolory
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
159,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
159,00 
skóra naturalna
BrązowyBrązowy
129,00 

Jura krakowsko częstochowska – co warto zobaczyć?

Jura krakowsko-częstochowska to nie tylko budynki, ale przede wszystkim natura, której nie doświadczysz w innych miejscach w naszym kraju. Jeżeli planujesz aktywnie zwiedzać to miejsce, musisz zadbać, aby męska kosmetyczka dominowała w kremy z filtrem UV, niezależnie od pory roku. Wysokie położenie i narażenie na słońce może szybko dać o sobie znać. Nie zapomnij też o odpowiednim, trekkingowym obuwiu i ciepłych ubraniach, które będą chronić przed wiatrem. O tym jak spakować walizkę i czego nie zapomnieć, znajdziesz na dole naszego wpisu.

  • Ojcowski Park Narodowy – jest on jednocześnie jednym z najbardziej oryginalnych, ale i najmniejszy w Polsce! Dominują tutaj białe wapienne skały, które przybierają różnorodne kształty. Najbardziej znanym jest Maczuga Herkulesa. To jednak nie wszystko. Dla amatorów sportów, skałki jura krakowsko-częstochowska to popularne miejsce do trenowania. Wspinać się można w różnych jaskiniach np. w Ciemnej czy Grocie Łokietka.
  • Góra Zborów z Jaskinią Głęboką – ten masyw w Skałach Kroczyckich został objęty ochroną. W okresie wiosennym można tutaj spotkać wielu turystów, którzy spacerując, podziwiają piękno natury. Skały to też dokonała okazja do trenowania wspinaczek.

Jura krakowsko częstochowska – ciekawe miejsca

Jak widać, ciekawe miejsca w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są dostępne niemal na każdym kroku! Poza naturalnym pięknem przyrody i historycznymi miejscami, w okolicy są także parki rozrywki. Bałtowski kompleks turystyczny, tor saneczkowy czy dom legend i strachów pozwoli spędzić tutaj niezapomniany urlop dla całej rodziny. Każdy znajdzie aktywność tylko dla siebie, której będzie mógł się oddać bez reszty.

Tak bogate tereny to też wyzwanie pod kątem pakowania. Walizka podróżna choć w różnych rozmiarach, nie pomieści całego dobytku domu. Jednak z pomocą przychodzą gadżety na podróż od firmy James Hawk. Przydatne będą chociażby organizery do torby, w które można włożyć np. sprzęt do wspinaczki. Podróżne kosmetyczki to także produkt, który jest poręczny i szybko docenisz jego zalety. Opływowy kształt pozwoli umieścić ją między rzeczami, a praktyczne kieszenie pomogą w lepszej organizacji kosmetyków. Materiał jest wodoodporny, stąd taką kosmetyczkę można umieścić pod prysznicem.

Pamiętaj, ze Jura Krakowsko-Częstochowska to ciekawe miejsca, których nie sposób opisać w jednym wpisie. Ten region jest wyjątkowy pod kątem ukształtowania terenu oraz materiału, z którego są wykonane skały. To duża część historii i ewolucji świata. Możesz spędzić tutaj czas na wiele sposobów – od aktywnej wspinaczki czy jazdy na rowerze, po zachwycanie się naturą i eksplorowanie ruin średniowiecznych budynków.

2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
159,00 
CzarnyCzarny
179,00 
2 kolory
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
torba na garnitur
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
399,00 
zestaw 3 szt
CzarnyCzarny
129,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
139,00