Jak efektywnie zarządzać czasem?

laptop

Spis treści:

Często skarżysz się na brak czasu? A może na odwrót, nie wiesz jak dobrze go wykorzystać? Znowu nie zdążyłeś zrobić tego, co miałeś w planach wykonać? Nie wiesz jak efektywnie zarządzać swoim czasem i chciałbyś w ciągu jednego dnia wykonać wszystko co zaplanowałeś? Powiedz sobie wreszcie stop z marnowaniem dnia na rzeczy, które nie są warte uwagi. Czas najwyższy nauczyć się skutecznie zarządzać swoim czasem. Po pierwsze – przestań zajmować się tym, co niepotrzebne. Jak rozplanować cały swój dzień, tydzień, a nawet miesiąc? Jak ustalić swoje priorytety, cele, marzenia, w końcu plany na przyszłość? Co zrobić i jak wykorzystać czas wolny od pracy? W końcu jak ruszyć z miejsca, by cieszyć się ze swojego życia, by było ono satysfakcjonujące?

Jak skutecznie zarządzać czasem?

Na początek warto przemyśleć pewne rzeczy, a w tym określić, co jest dla ciebie ważne, najważniejsze, a co błahe i mało istotne. Przygotuj do tego kartkę i długopis. Wygospodaruj kilka minut. Podziel notes na trzy rubryki. W pierwszej zapisz wszystkie zajęcia, które wykonujesz i które są dla ciebie mało ważne, nieistotne. Dalej, w kolejnej tabelce wpisz to, co jest dla ciebie bardziej istotne. Następnie, w ostatnim punkcie zanotuj to wszystko, bez czego nie wyobrażasz sobie życia. Dzięki tak wykonanej liście, masz dokładnie wypisane, które czynności są zbędne (pierwsza lista) oraz które zajęcia mają dla ciebie największą wartość (ostatnia rubryka po prawej). Spójrz jeszcze raz na swoją listę. Zaglądaj do niej często i w miarę możliwości staraj się wykonywać najpierw wszystkie czynności z prawej rubryki. Następnie, kiedy zostanie trochę czasu – z środkowej. Dalej, na samym końcu, przeznacz swoją wolną chwilę na rzeczy zanotowane po lewej stronie. Dzięki temu nie zaniedbasz spraw, które są dla ciebie najważniejsze. Skupisz się przede wszystkim na tym, co masz wykonać najpierw, a wszystkie błahe dla ciebie rzeczy zrobisz na samym końcu. Przykładowo, w pierwszej ramce możesz zanotować oglądanie telewizji i jedzenie chipsów. W drugiej, spacer na świeżym powietrzu, albo przeczytanie książki. W tej ostatniej, sprzątanie, nauka języka obcego albo zaproszenie dziewczyny na randkę. Najpierw, skup się na tym, co jest dla ciebie najważniejsze. O to w tym wszystkim chodzi, by w miarę możliwości jak najlepiej wykorzystać cały dzień, tydzień, miesiąc, a nawet rok. Przestań w końcu marnować każdy dzień, a zamiast tego zacznij maksymalnie wykorzystywać swój czas na tym, co jest dla ciebie ważne.

2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
139,00 
CzarnyCzarny
79,00 
14"
CzarnyCzarny
279,00 
2 rozmiary
CzarnyCzarny
179,00 
26-45 litrów
CzarnyCzarny
399,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
139,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
399,00 

Jak zarządzać czasem w domu?

Jak lepiej zarządzać swoim czasem w domu? Tutaj jest zawsze wiele rzeczy do zrobienia. Trzeba posprzątać, podlać rośliny, zrobić pranie, umyć naczynia po zjedzonym obiedzie, przyrządzić posiłki, wyprasować ubrania. Szczególnie, jeśli masz małe dzieci, masz o wiele więcej spraw i obowiązków do wypełnienia. Trzeba przygotować coś do jedzenia, pomóc maluchom w nauce, przyłączyć się do wspólnej zabawy, poczytać na dobranoc, zawieźć i odebrać do szkoły i ze szkoły, zrobić po drodze zakupy na cały tydzień. Co zrobić, by mieć czas na to wszystko, a oprócz tego mieć czas także i dla siebie? Najlepiej będzie, jeśli zrobisz dokładny plan każdego dnia swoich obowiązków. Zmodyfikuj notatki tak, by wygospodarować trochę czasu dla siebie. Szczególnie jeśli twój grafik pęka w szwach, a ty nie masz kompletnie na nic czasu. Jeśli jest na odwrót, kiedy masz go za dużo, warto co dziennie zrobić chociaż jedną pożyteczną rzecz. Możesz posprzątać swoją szafę, albo wyczyścić łazienkę. Przygotować jakiś zdrowy posiłek, albo zagłębić się w czytanie najnowszej sagi swojego ulubionego autora.

Jak zarządzać czasem w pracy?

Często zdarza ci się tak, że zamiast wykonywać swoje obowiązki w pracy, które zlecił ci szef, wolisz przeglądać różne portale społecznościowe w Internecie? Zamiast pracować, marnujesz czas na oglądanie różnych stron? W efekcie zostajesz po godzinach, a i tak nie możesz nadążyć ze zleconą ci pracą? A może masz tak wiele obowiązków, że nie masz czasu w swojej pracy na zjedzenie lunchu, twój szef ciągle chodzi niezadowolony i nie możesz skończyć ze wszystkim na czas? Warto nauczyć się jak efektywnie zarządzać czasem w pracy. Jeśli nie wyrabiasz się z powierzonymi ci obowiązkami, warto ustalić na początku swoje priorytety. Postaraj się najpierw wykonać zleconą ci pracę, a dopiero później, jeśli zostanie ci trochę wolnego czasu, przejrzeć internet. A kiedy masz za dużo obowiązków, warto poćwiczyć swoją asertywność i nie zgadzać się na wszystko. W końcu nie musisz zostawać po godzinach. Pracujesz tyle godzin, ile ci przysługuje, nie więcej. Pogadaj ze swoim szefem o tym. Jeśli nie jest możliwe zmniejszenie ilości twoich obowiązków, wynegocjuj z nim podwyżkę. W końcu twój pracodawca powinien płacić ci za każdą dodatkową nadgodzinę. Jeśli z kolei to inni pracownicy zwalają na ciebie swoje obowiązki, szczerze pogadaj z nimi o tym, co o tym wszystkim myślisz i nie dodawaj sobie absolutnie pracy, zwłaszcza kiedy, nie zarobisz na tym więcej. Nie bierz na siebie zbyt wiele, szczególnie wtedy, gdy nie wiąże się to z większym zarobkiem. Nie wyręczaj innych w pracy. Możesz podpowiedzieć im, co robić, jeśli czegoś nie wiedzą. Postaraj się wprowadzić hierarchię w pracy i zacząć od tego, co jest dla ciebie najważniejsze, a dalej, wykonując czynności, które są mniej ważne, i które możesz odłożyć w czasie.

Jak zarządzać czasem wolnym?

Czas wolny, zwłaszcza po pracy warto wykorzystać mimo wszystko bardzo aktywnie. W końcu człowiek, lepiej regeneruje swoje siły i odpoczywa, podejmując aktywne działanie, na przykład trenując albo podróżując, niż siedząc przed telewizorem z miską niezdrowych przekąsek. Zwłaszcza w wolną sobotę albo niedzielę, wybierz się na rowery z koleżanką, która ci się podoba, zwłaszcza latem, gdy dopisuje pogoda. Nie wiesz jak aktywnie spędzić zimowy weekend? Możesz wybrać się na narty, na wycieczkę do Zakopanego, albo na łyżwy. Wspaniałym miejscem do odwiedzenia zwłaszcza zimą będzie Bukowel, nazywany Ukraińskim Zakopanem. Razem z drugą połówką zdecydujcie, jaki serial warto obejrzeć w zimowy wieczór, przy kominku. W sezonie letnim koniecznie sprawdź, jakie atrakcje są na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To wspaniałe – malownicze, romantyczne i historyczne miejsce zarazem jest szczególne warte odwiedzenia. W podróż wspaniale sprawdzą się tech gadżety, jak na przykład torba, do której spakujesz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, które przydadzą ci się podczas wyjazdu. Obojętnie kiedy, możesz wybrać się na siłownię, zainteresować się boksem, albo podnosić ciężarki. Wybierz też gry zespołowe, podczas których na przykład nauczysz się gry w tenisa. Możesz zaprosić kolegów do knajpki na piwo, albo kogoś bliskiego na koncert ulubionego artysty. Zabierz koniecznie swoją drugą połówkę do klubu, żeby trochę potańczyć. Wyjeździe w weekend w góry, albo nad wodę, szczególnie, gdy macie urlop od pracy. Zorganizuj swojej dziewczynie wieczór filmowy, albo razem wybierzcie się do kina. Zaproś koniecznie ją do dobrej restauracji. Na pewno się ucieszy. Najogólniej mówiąc, jeśli chodzi o czas wolny, masz tutaj ogromny wybór, jak go wykorzystać. Nie pozwól, by każdą wolną chwilę, spędzać w samotności oglądając telewizję. Trochę się rozerwij. Zabierz latem kogoś bliskiego na duże lody z polewą czekoladową, na pizzę albo na zwykły spacer po parku. Postaraj się maksymalnie wykorzystać czas wolny od pracy i od innych obowiązków. W końcu weekend to najlepszy czas, by wyjść z domu, wybrać się ciekawe wydarzenie kulturalne lub zwyczajnie spotkać się z bliskimi.

CzarnyCzarny
79,00 
14"
CzarnyCzarny
279,00 
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
129,00 
CzarnyCzarny
169,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
179,00 
2 rozmiary
CzarnyCzarny
179,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
399,00