Jak aktywnie spędzić zimowy weekend?

zima w górach

Spis treści:

  1. Spływ kajakowy
  2. Piesze wędrówki
  3. Parki Narodowe i Krajobrazowe
  4. Wędrówki po szlakach górskich
  5. Lot balonemi

Sporty zimowe to znakomity sposób na oderwanie się od codziennych trosk, poprawę zdrowia i nastroju. Sanki czy narty aż się proszą, by je odkurzyć i popędzić w siną dal przez śnieżne zaspy. Co jednak zrobić, gdy śniegu jak na lekarstwo, a weekend w domu jest opcją nie do przyjęcia? Oto nasze propozycje.

Spływ kajakowy

Kajaki zimą to pomysł nietuzinkowy, który gwarantuje absolutnie unikalne doświadczenia. Pływanie zamarzającą rzeką dostarcza niezapomnianych wrażeń, a cicha, surowa zimowa sceneria uspokaja i wycisza.

Pasjonaci kajakarstwa często podkreślają, jak bardzo z perspektywy rzeki różni się spływ zimowy od letniego. Ogołocone z liści drzewa, połacie ziemi poprzeplatane gdzieniegdzie śniegiem, szadź na trzcinach i na igłach choinek, zimne krople spadające z zawieszonych nad taflą gałęzi sprawiają, że spływ kajakowy o tej porze roku jest doświadczeniem magicznym.

Dodatkowo zimą poziom wody w rzece zwykle jest wyższy, a nurt przyspiesza, co stanowi nie lada atrakcję dla miłośników adrenaliny.

Do spływu kajakowego zimą trzeba jednak koniecznie odpowiednio się przygotować. Oprócz spraw oczywistych, czyli zapewnienia sobie ciepłego i nieprzemakalnego ubrania oraz prowiantu, z uwagi na specyfikę rozrywki dobrze jest szczegółowo przestudiować trasę spływu i wybrać taką, która wolna jest od przeszkód i przenosek. Jeśli nie jesteśmy wystawnymi kajakarzami ze względów bezpieczeństwa warto wybrać się na profesjonalnie zorganizowany spływ grupowy pod opieką profesjonalistów.

Spływy kajakowe organizowane są choćby na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego na Kaszubach, który oferuje aż 87 km wodnych szlaków Brdą i jej dopływami Chociną, Zbrzycą, Młosiną i Kłonecznicą.

RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
CzarnyCzarny
129,00 
14"
CzarnyCzarny
279,00 
CzarnyCzarny
119,00 
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
269,00 
15.6"
CzarnyCzarny
339,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
99,00 

Piesze wędrówki

Nawet, gdy zima nie rozpieszcza grubą, śnieżną pierzyną przyroda nadal zachwyca. Piesze wędrówki to znakomity sposób na podglądanie ptaków czy szukanie śladów zwierząt. Do spacerów nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczą dobre buty i ciepłe ubranie.

Parki Narodowe i Krajobrazowe

W Polsce mamy 23 parki narodowe i 146 parków krajobrazowych, nietrudno więc znaleźć jakiś blisko swojego miejsca zamieszkania. Każda z tych form ochrony przyrody oferuje piękne i bezpieczne piesze szlaki atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo. Imponujące formacje skalne, rzeki, jeziora, różnorodność fauny i flory sprawiają, że są one znakomitą opcją na zimowy weekend. Spacer w Parku Narodowym to doskonała opcja rozrywki dla całej rodziny, która może okazać się nawet dla najbardziej wymagających wspaniałą edukacyjną przygodą. Poza tym parki bardzo często dysponują na swoim terenie dodatkową infrastrukturą np. restauracje, małe muzea przyrodnicze lub ciekawe szczegółowe tablice informacyjne.

Wędrówki po szlakach górskich

Wypad w góry to zawsze dobra opcja i choć, zwłaszcza zimą, nie brakuje tam rozrywek, warto wybrać się na eksplorację zimowego krajobrazu na pieszą wędrówkę.

Z dala od tętniących życiem kurortów i ruchliwych stoków można w górach odnaleźć spokój, ciszę, cieszyć się bliskością przyrody i zachwycać pięknem panoramy. Po drodze można zajść i napić się gorącej czekolady w schronisku albo przystanąć na punkcie widokowym i kontemplować bezmiar krajobrazu górskiego. Szlaki górskie charakteryzują się różnym stopniem trudności, dlatego z pewnością, każdy bez względu na stopień zaawansowania znajdzie tu coś dla siebie. I tak np. dla rodzin z dziećmi i traktujących górskie spacery bardziej jak relaks niż sport wyczynowy świetnie sprawdzi się żółty szlak Rozdroża Izerskiego prowadzący do Rozdroża pod Kopą, a w tej samej lokalizacji miłośnicy bardziej ekstremalnych rozrywek mogą wybrać dość trudny i bardziej stromy szlak na Grzbiet Kamieniecki.

Lot balonem

Znakomita propozycja na zimową randkę, prezent dla bliskiej osoby, a przede wszystkim niesamowita i niezapomniana przygoda.

Zimowe loty balonem pozwalają obcować z naturą na zupełnie innym poziomie. Z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią wszystko wygląda magicznie nawet roztapiający się śnieg i grząskie polne drogi. Loty, który standardowo trwają około 1,5 godziny organizowane są w przepięknych widokowo lokacjach np. w Beskidach czy Puszczy Białowieskiej co sprawia, że wspomnienie tego niezwykłego przeżycia będzie rozgrzewać serce jeszcze przez wiele, wiele zim.

CzarnyCzarny
179,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
129,00 
CzarnyCzarny
159,00 
CzarnyCzarny
139,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
299,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CABIN SIZE
CzarnyCzarny
799,00