Co można spakować do bagażu rejestrowanego, a czego nie wolno w nim przewozić?

zamknięcie walizki podróżnej

Spis treści:

  1. Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?
  2. Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?
  3. Co spakować do bagażu podręcznego, a co do rejestrowanego?

Samolot to dzisiaj jeden z najwygodniejszych sposobów podróżowania, przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego dotarcia na miejsce. Latając liniami lotniczymi można zabrać ze sobą dwa rodzaje bagażu – podręczny i rejestrowany. Bagaż podręczny podróżujący bierze ze sobą na pokład maszyny, bagaż rejestrowany jest natomiast przewożony w luku bagażowym. Zastanawiasz się, co można spakować do bagażu rejestrowanego, a jakie przedmioty są absolutnie zakazane? Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych informacji!

skóra naturalna
CzarnyCzarny
129,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
79,00 
CzarnyCzarny
49,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
139,00 

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Najpierw musimy uczulić Cię na to, że każda linia lotnicza ma swoje własne zasady. Oznacza to, że jeszcze zanim zaczniesz się pakować, koniecznie sprawdź, co dany przewoźnik dopuszcza do przewozu, a co jest bezwzględnie zabronione. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek już po przyjeździe na lotnisko.

Zazwyczaj przedmioty dzielone są na trzy grupy: dozwolone w bagażu podręcznym, dozwolone w bagażu rejestrowanym oraz dozwolone do noszenia przy pasażerze. Co spakować do bagażu rejestrowanego? Najczęściej przewozi się w nim przedmioty, których nie musisz mieć przy sobie na pokładzie samolotu. Zazwyczaj walizka podróżna użytkowana jako bagaż rejestrowany może zawierać m.in.:

  • Kosmetyki i artykuły toaletowe, w tym aerozole, np. perfumy,
  • Alkohol (ograniczenia dotyczą mocy napojów alkoholowych, wielkości pojemnika oraz ilości alkoholu na osobę),
  • Ubrania,
  • Jedzenie (pamiętaj o wytycznych kraju, do którego podróżujesz),
  • Suszarkę do włosów, lokówkę, golarkę,
  • E-papierosy.

Zobacz również, jaka walizka do samolotu będzie strzałem w dziesiątkę, jeżeli chcesz zadbać o komfort podróżowania. Kupując walizkę, której zamierzasz używać do spakowania bagażu rejestrowanego, weź pod uwagę nie tylko jej pojemność, ale również wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Więcej wskazówek znajdziesz w podlinkowanym tekście.

Jeżeli planujesz lot samolotem, sprawdź też nasz wpis na blogu o tym, jak zmierzyć bagaż. Mała rada od nas: jeśli podróżujesz w celach biznesowych i obowiązuje Cię dress code, dobrym rozwiązaniem będzie specjalna torba na garnitur, która ograniczy ryzyko pogniecenia marynarki, spodni i koszuli.

Nie zapominaj także o tym, żeby bagaż rejestrowany właściwie zabezpieczyć na czas podróży. Walizkę można ochronić np. za pomocą specjalnej przezroczystej folii – punkty, w których da się to zrobić często działają na lotniskach. Dzięki temu zmniejszasz nie tylko ryzyko zarysowania walizki, ale dodatkowo zabezpieczasz bagaż przed wypadnięciem, np. w razie pęknięcia suwaka.

Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym?

Jeżeli zastanawiasz się, czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym, odpowiedź jest prosta – zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym nie powinny się znaleźć materiały niebezpieczne: łatwopalne, toksyczne, wybuchowe oraz zagrożone wybuchem, chemiczne itp. W przypadku jakiekolwiek wątpliwości dotyczących tego, czego nie można spakować do bagażu rejestrowanego, skontaktuj się z obsługą linii lotniczych, którymi zamierzasz podróżować lub poszukaj odpowiednich informacji na stronie internetowej przewoźnika.

Co spakować do bagażu podręcznego, a co do rejestrowanego?

Zasada jest prosta: do bagażu podręcznego musisz zabrać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, których będziesz używał na pokładzie samolotu, np. przekąski (te w formie płynnej, półpłynnej lub żelowej mogą wliczać się do limitu przewozu płynów), szczoteczkę do zębów, żeby móc je umyć po posiłku, opaskę na oczy, która pozwoli Ci uciąć sobie drzemkę w czasie podróży, słuchawki, książkę, dodatkowe ubrania, kosmetyki (zwłaszcza kremy nawilżające, ponieważ powietrze w samolocie może być suche), niezbędne lekarstwa itp. Do bagażu rejestrowanego spakuj natomiast ubrania, kosmetyki i gadżety, których nie potrzebujesz mieć przy sobie. Jeżeli szukasz walizki, która ma wymiary kabinowe wymagane przez dużą liczbę linii lotniczych sprawdź model Cabin Trolley.

Do bagażu podręcznego zabierz również wszystkie cenne rzeczy: biżuterię, sprzęt elektroniczny oraz co ważne – dokumenty. Unikniesz dzięki temu problematycznych sytuacji, jeżeli z jakiś powodów Twój bagaż rejestrowany zostanie zagubiony lub dostarczony z opóźnieniem. Zamiast walizki, jako bagaż podręczny przydadzą Ci się również plecaki na laptopa (oczywiście, w wymiarach dozwolonych przez linię lotniczą) – komputer lepiej weź ze sobą na pokład samolotu, nawet jeżeli nie zamierzasz tam z niego korzystać.

PODSUMUJMY: zasady dotyczące przewożenia poszczególnych przedmiotów w bagażu podręcznym są indywidualne dla każdej linii lotniczej, dlatego szczegółowych informacji szukaj na stronie internetowej przewoźnika. W bagażu rejestrowanym nie można jednak przewozić jakichkolwiek materiałów niebezpiecznych – łatwopalnych, żrących, toksycznych, chemicznych, wybuchowych itp. Wszystkie cenne przedmioty w miarę możliwości lepiej natomiast umieścić w bagażu podręcznym, który zabierzesz na pokład samolotu.

CzarnyCzarny
49,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
darmowy bagaż podręczny
CzarnyCzarny
229,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
159,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
179,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
179,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
169,00 
CzarnyCzarny
179,00