Jak pielęgnować galanterię skórzaną?

skórzane akcesoria

Spis treści:

  1. Jak dbać o skórzaną galanterię?
  2. Domowe sposoby pielęgnacji galanterii skórzanej
  3. Prawidłowe przechowanie wyrobów ze skóry
  4. Niepowtarzalność skórzanych dodatków

Skóra to piękny i szlachetny materiał. Torby, portfele czy inne skórzane dodatki zawsze są eleganckie i ponadczasowe. Naturalny materiał od lat cieszy się popularnością, dzięki swojej trwałości i uniwersalności. Odpowiednio pielęgnowana skórzana galanteria długo zachowuje swój pierwotny kolor i kształt. Przetarcia, które mogą pojawić się na skutek użytkowania, dodają uroku, wyglądają naturalnie i nie przeszkadzają w dalszej eksploatacji. Naturalna skóra jest elastyczna i wytrzymała, dlatego świetnie sprawdza się do produkcji dobrej jakości pasków czy portfeli. Dodatki ze skóry pasują zarówno do codziennego stylu, jak i na bardziej oficjalne okazje. Znając szeroki wachlarz zalet skóry, wybierając ulubiony model rękawiczek, paska czy portfela, warto dowiedzieć się, co robić, aby przez lata pięknie wyglądały.

Jak dbać o skórzaną galanterię?

Skóra to naturalny materiał, wymagający regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dzięki temu będzie trwała, odporna na zarysowania i pęknięcia. Warto pamiętać, że każdy rodzaj skóry wymaga nieco innych metod i musi być pielęgnowany specjalistycznymi preparatami. Zabronione jest stosowanie środków chemicznych o innym przeznaczeniu, ponieważ mogą uszkodzić materiał i spowodować niemożliwe do usunięcia plamy. Dbanie o wyroby ze skóry należy zacząć już od pierwszych dni użytkowania. Po zakupie skórzanego portfela czy paska do spodni, warto je zaimpregnować, co pozwoli zwiększyć trwałości, elastyczność, zabezpieczy skórę przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią i zabrudzeniami. Do galanterii wykonanej ze skóry licowej można zastosować preparaty na bazie wosku pszczelego lub olejków roślinnych. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane systematycznie. Konserwację należy przeprowadzać raz na 3-6 miesięcy. Do czyszczenia można zastosować balsamy lub pasty, które dodadzą blasku oraz ukryją wszelkie mikrouszkodzenia. Skóry zamszowe lub nubukowe wymagają innej pielęgnacji. Środki oleiste nie są wskazane. Do czyszczenia niezbędne są gumowe szczoteczki, które pozwolą usunąć zabrudzenia oraz poprawią strukturę skóry. Przydadzą się również specjalne pianki, które pozwolą pozbyć się plam. Zamsz należy zabezpieczyć preparatami na bazie lakierów.  Aby wyroby ze skóry zachowały naturalny wygląd, trzeba je regularnie czyścić. W momencie pojawienia się zabrudzenia nie można czekać, tylko niezwłocznie wyczyścić pasek czy torbę. Zaniedbanie może spowodować, że brud wniknie w strukturę materiału i czyszczenie będzie trudne i czasochłonne.

Domowe sposoby pielęgnacji galanterii skórzanej

Skórę można czyścić również domowymi sposobami. Plamy można usunąć za pomocą ściereczki namoczonej w mieszance wody z octem. Zabrudzenia można również zlikwidować mydłem oliwkowym i nawilżanymi chusteczkami dla dzieci. Dobrym sposobem jest  zastosowanie mieszanki terpentyny i białka jaj, która pozwala skutecznie usunąć plamy i zabrudzenia. Ciemne skóry warto natłuszczać olejem lnianym, jasne i naturalne olejem rycynowym. Skóry lakierowane lubią wosk pszczeli, który zabezpieczy skórę przed uszkodzeniami i pęknięciami. Po natłuszczaniu skórzane wyroby należy dokładnie wypolerować.

Prawidłowe przechowanie wyrobów ze skóry

Skórzane paski, portfele, torby czy rękawiczki muszą być nie tylko odpowiednio pielęgnowane, ale również właściwie przechowywane. Pozwoli to zachować niezmieniony wygląd i zachwycać przez długi czas. Galanterię można przechowywać w workach ochronnych, wykonanych z bawełny lub płótna. Dzięki temu będzie mogła oddychać, nie pokryje się kurzem, po wyjęciu wyroby będą wyglądać świeżo i czysto. Torby nie powinny być ściśnięte, położone jedna na drugiej, ponieważ mogą się odkształcić. Najlepiej przechowywać galanterię skórzaną na półkach, w osobnych pudełkach lub szufladach. Torby należy opróżnić, a do środka włożyć miękki materiał, który pozwoli uniknąć zagnieceń. Paski najlepiej przechowywać zwinięte w ślimaczka. Jeżeli torebka czy pasek ze skóry zmoknie, należy pozostawić ją do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, a następnie delikatnie natłuścić. Zabronione jest suszenie na kaloryferze. Wyroby z naturalnej skóry powinny być przechowane w suchych, zaciemnionych pomieszczeniach, w temperaturze 5-15 °C. Nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promienie słonecznych, ponieważ skóra będzie się szybciej starzeć i straci swoje właściwości. Źle przechowana może pękać, łuszczyć się i kruszyć.

RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
99,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
129,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
179,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
GranatowyGranatowy
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
109,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
139,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
139,00 

Niepowtarzalność skórzanych dodatków

Warto zdecydować się na zakup wyrobów skórzanych, gdyż jest to inwestycja na lata, która nigdy nie wyjdzie z mody. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji paski, rękawiczki czy torby przez lata będą wyglądać jak nowe, zachowają swoje walory estetyczne i użytkowe. Wystarczy jeden elegancki dodatek ze skóry, a stylizacja nabierze klasy i wyjątkowego stylu. Należy szukać wyrobów ze skóry sprawdzonych producentów, które pomogą wyrazić swój charakter i będą towarzyszyły przez długi czas.

CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
49,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
49,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
139,00 
POLICARBON
CzarnyCzarny
799,00 
15.6"
CzarnyCzarny
339,00