Bezstresowa kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – co warto wiedzieć?

bagaż podręczny

Spis treści:

  1. Bezstresowa kontrola bezpieczeństwa
  2. Bagaż rejestrowany a bagaż podręczny
  3. Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa?
  4. Przewóz płynów
  5. Kontrola bezpieczeństwa
  6. Przewóz elektroniki
  7. Checklista bezstresowej podróży

Bezstresowa kontrola bezpieczeństwa

Pierwszy lot samolotem jest dla wielu stresującym momentem. Lęk budzi zarówno sam lot, jak również kontrola bezpieczeństwa, którą należy przejść na lotnisku. Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda proces kontroli, a także co zrobić, by przejść ten etap odprawy szybko i sprawnie, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Bagaż rejestrowany a bagaż podręczny

Bagaż rejestrowany różni się od bagażu podręcznego rozmiarem i wagą, przy czym bagaż podręczny, który można wnieść na pokład samolotu jest znacznie mniejszy. Przede wszystkim jednak w każdym z tych bagaży możesz przewieźć inne rzeczy. W bagażu rejestrowanym umieszcza się bowiem praktycznie wszystko, poza substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi, a także materiałami chemicznymi oraz toksycznymi. W przypadku bagażu podręcznego istnieją natomiast pewne zakazy z uwagi na fakt, że jest on wnoszony na pokład samolotu. Powinien on zawierać wszystkie przedmioty, które mogą nam się przydać w czasie lotu. W bagażu podręcznym z powodzeniem możesz przewozić także kosmetyki czy garnitur w specjalnej torbie. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu wymiarów torby, który najczęściej znajduje się opisie produktu, gdyż każda linia lotnicza ma inne wymagania odnośnie wielkości bagażu podręcznego.

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa?

Kontrola bezpieczeństwa to etap podróży, następujący po nadaniu bagażów rejestrowanych. Aby zostać dopuszczonym do kontroli, należy posiadać kartę pokładową i okazać ją pracownikowi lotniska do sprawdzenia (niekiedy wystarczające będzie zeskanowanie kodów kreskowych lub kodów QR). Po takiej wstępnej weryfikacji, podróżujący kierowany jest do kontroli bezpieczeństwa – do tzw. „bramek”.

Przewóz płynów

Pamiętaj, że na pokład samolotu nie możesz wejść z płynami, znajdującymi się w pojemnikach o pojemności większej niż 100 ml. Łącznie w ten sposób możesz przewieźć 1 litr płynnych substancji (czyli łącznie 10 pojemników). Pojemniki umieść w przezroczystej, plastikowej oraz zamykanej torebce. Jej wymiary nie mogą przekraczać 20 cm x 20 cm. Natomiast jeśli chodzi o przewóz płynów w bagażu rejestrowanym, wszystko zależy od personalnych preferencji. W przypadku kosmetyków najbardziej praktyczną i bezpieczną opcją będzie wodoodporna kosmetyczka.

Kontrola bezpieczeństwa

Bramki służące kontroli bezpieczeństwa wykrywają metal, dlatego musisz okazać wszystkie metalowe przedmioty, jakie masz przy sobie. Zalicza się do nich klucze, paski, zegarki. Pamiętaj, że metalowe elementy znajdują się także w zamkach okryć wierzchnich (kurtek czy płaszczy). Obok bramek znajduje się taśma oraz plastikowe koszyki, w których należy umieścić te rzeczy, a ponadto wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny, taki jak telefon, tablet, laptop czy aparat fotograficzny. Podczas, gdy Twój bagaż będzie prześwietlany, funkcjonariusz poprosi Cię o przejście przez bramkę służącą wykrywaniu metalu. Jeżeli przejdziesz przez bramkę, a ta nie zapiszczy, to Twoja kontrola zostanie zakończona. Może zdarzyć się także, że funkcjonariusz będzie kazał Ci przejść przez bramkę boso czy też będzie chciał skontrolować Cię przez specjalny papierek mający na  celu wykrycie, czy nie przewozisz narkotyków lub materiałów wybuchowych. Jeżeli chciałbyś przewieźć rzeczy, których posiadanie na pokładzie samolotu nie jest dozwolone (np. scyzoryk czy korkociąg), to zostaną Ci one skonfiskowane, dlatego przed lotem dokładnie zapoznaj się z regulaminem i dowiedz się, czego nie możesz wnieść na pokład.

CzarnyCzarny
79,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
159,00 
Product Badge
CzarnyCzarny
799,00 
darmowy bagaż podręczny
CzarnyCzarny
229,00 
zestaw 3 szt
CzarnyCzarny
199,00 
zestaw 3 szt
CzarnyCzarny
129,00 
CzarnyCzarny
49,00 
100% zaciemnienie
CzarnyCzarny
99,00 

Przewóz elektroniki

Przewóz laptopów i tabletów zalecany jest w bagażu podręcznym, w celu uniknięcia uszkodzeń w luku bagażowym. W takim przypadku komfortową opcją przewozu jest pojemny plecak na laptopa marki James Hawk. Smart Backpack skutecznie ochroni nasz sprzęt elektroniczny, pozostawiając przy tym dużą przestrzeń na pozostałe rzeczy osobiste. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu wymiarów plecaka, aby uniknąć nieprzyjemności na lotnisku.

Checklista bezstresowej podróży

Kontrola na lotnisku jest w rzeczywistości łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Warto spisać listę rzeczy o których należy pamiętać, tak jak zważenie bagażu, zakup pojemników i przezroczystej kosmetyczki do bagażu podręcznego, zabranie dokumentów, pozbycie się wszystkich niedozwolonych przedmiotów przed kontrolą. W razie problemów, osoby pracujące na lotnisku odpowiedzą na pytania i bezstresowo przeprowadzą kontrolę, szczególnie jeżeli jest to Wasz pierwszy lot.

skóra naturalna
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
129,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
269,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
119,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
169,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
159,00 
zestaw 3 szt
CzarnyCzarny
199,00 
wymiary 15.6''
CzarnyCzarny
349,00