Co zabrać na wyjazd w góry?

góry

Spis treści:

 1. Co spakować w góry? Niezbędne elementy Twojego stroju
 2. Co warto zabrać w góry? Potrzebne akcesoria
 3. Co zabrać na szlak w góry?

Marzysz o wycieczce w góry? Nic dziwnego, polskie i zagraniczne pasma górskie co roku przyciągają wielu turystów pięknymi widokami. Spacery górskimi szlakami to także doskonały sposób na budowanie kondycji fizycznej z uwagi na różnorodną rzeźbę terenu. Musisz jednak pamiętać, żeby zachować daleko idącą ostrożność i dobrze zaplanować swój wyjazd. Góry to duże wyzwanie i potrafią być kapryśne, a brak rozwagi może niestety doprowadzić do poważnych konsekwencji i groźnych wypadków. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, co zabrać w góry? Lista wcale nie musi być długa. Sprawdź!

Co spakować w góry? Niezbędne elementy Twojego stroju

Zastanawiasz się, co faktycznie warto wziąć w góry, żeby nie przeładować swojego bagażu, ale jednocześnie nie pluć sobie w brodę, że zapomniałeś czegoś ważnego. Niżej znajdziesz wskazówki na temat tego, co spakować w góry, żeby zadbać o odpowiedni strój.

 • Buty. To absolutna podstawa – dobrze dopasowane buty mają kolosalne znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Najlepiej, jeżeli w wyborze pomoże Ci specjalista, który wie na co zwrócić uwagę. Nie zapominaj również o tym, żeby buty były dopasowane do pory roku, a co za tym idzie, warunków pogodowych oraz miały odpowiednią wielkość. Zbyt ciasne buty uniemożliwią Ci wygodne chodzenie, a przecież to właśnie piesze wycieczki są głównym celem wyjazdów w góry. Do obuwia dobierz wygodne, wykonane z naturalnych materiałów skarpetki o odpowiedniej długości – skarpetki muszą ochronić skórę Twoich stóp przed ewentualnymi otarciami, które w czasie pieszych wycieczek byłyby wyjątkowo problematyczne.
 • Przewiewne ubrania. Jeżeli nie wiesz, co warto zabrać ze sobą w góry, kolejnym punktem na Twojej liście muszą być ubrania. Pamiętaj, że pogoda w górach może zmieniać się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest, żeby również na szlaku być przygotowanym na każdy scenariusz. Niezależnie od tego, czy wyjazd planujesz latem, czy zimą, Twoje ubrania powinny być wygodne i muszą pozwalać skórze oddychać. Wybieraj więc odzież wykonaną z przewiewnych materiałów. Jeżeli wychodzisz na szlak kiedy jest ciepło na zewnątrz, ale prognozy pogody sugerują, że temperatura może się zmienić, dodatkową odzież zapakuj do plecaka.
 • Czapka. Kolejny punkt, o którym nie możesz zapomnieć, jeżeli tworzysz listę tego, co zabrać na wycieczkę w góry. Zimą wybierz czapkę, która ochroni Cię przed wiatrem i niskimi temperaturami, natomiast latem zdecyduj się na czapkę z daszkiem, która zabezpieczy Twoją głowę przed promieniami słonecznymi. W górach, gdzie jest wyżej, mogą być one szczególnie dokuczliwe. Czapki, podobnie jak skórzane rękawiczki, czy męska saszetka, to modne dodatki i są świetnym sposobem na to, żeby nawet w czasie spaceru wyglądać naprawdę trendy.
 • Bielizna termiczna. Co trzeba zabrać w góry zimą? Bieliznę, która zagwarantuje Ci maksymalny komfort cieplny. Długie koszulki termiczne i legginsy zakładane pod spód stroju to konieczność.

To, jak duży będzie ostatecznie Twój bagaż w dużej mierze zależy od tego, jaką porą roku wyjeżdżasz. Latem zazwyczaj potrzebujesz mniej rzeczy, ponieważ po prostu jest cieplej na dworze. Policz sobie, ile zmian odzieży musisz zabrać ze sobą i staraj się nie pakować „na wyrost”.

CABIN SIZE
CzarnyCzarny
229,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
159,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
79,00 
CzarnyCzarny
229,00 
BrązowyBrązowy
129,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
199,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
129,00 

Co warto zabrać w góry? Potrzebne akcesoria

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiednich ubrań, ale nie masz pojęcia co zabrać na wycieczkę w góry, jeżeli chodzi o akcesoria? Chcesz wiedzieć, co wziąć ze sobą w góry, żeby dobrze się przygotować do wyjazdu?

 • Plecak. Mamy tutaj na myśli plecak, który będziesz ze sobą zabierał na szlaki. W końcu w czasie pieszej wycieczki musisz być właściwie zaopatrzony, a o tym, co powinieneś ze sobą zabrać więcej opowiemy w dalszej części artykułu. Do spakowania bagażu przyda Ci się natomiast walizka podróżna. Wybierając plecak w góry zadbaj o jego właściwą pojemność, dużą liczbę kieszonek (to ważne także, jeżeli wybierasz plecak na laptopa), które pomoże Ci posegregować bagaż oraz szerokie, dobrze podtrzymujące pasy. Przyda się także dodatkowy pas biodrowy. Sprawdź, jaki plecak w góry będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę – w podlinkowanym artykule zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Jeżeli chcesz ułatwić sobie przygotowania do wyjazdu, zaopatrz się też w niezbędne gadżety na podróż.
 • Kijki trekkingowe. Kolejna pozycja na Twojej liście: co zabrać na wyprawę w góry. Czy kijki to konieczność? Nie, ale zdecydowanie mogą Ci się przydać, dlatego rozważ ich zakup, zwłaszcza jeżeli planujesz długie trasy piesze.
 • Peleryna przeciwdeszczowa. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, co należy zabrać w góry, to jest absolutna konieczność. Pogoda w górach potrafi zmieniać się bardzo często, a deszcz nie jest rzadkością. Możesz wyposażyć się również w przeciwdeszczową kurtkę oraz specjalną osłonkę na plecak. Mokry plecak może np. powodować rozmięknięcie jedzenia, które zabrałeś ze sobą na szlak.

Zobacz również, gdzie w góry na weekend i zaplanuj udany wyjazd dla Ciebie, i Twoich najbliższych.

Co zabrać na szlak w góry?

Teraz wyjaśnimy co wziąć na wycieczkę w góry, jeżeli wybierasz się na szlak. W Twoim plecaku koniecznie powinno znaleźć się kilka podstawowych przedmiotów. Jakich? Co zabrać do plecaka w góry?

 • Krem z filtrem. Wbrew pozorom krem z filtrem nie przyda Ci się tylko latem, ale również w czasie innych pór roku. Zwróć uwagę na to, że jak już wspominaliśmy, wyżej w górach promieniowanie słoneczne może być bardziej uciążliwe, dlatego zabezpieczenie skóry to podstawa. Jeżeli nie wiesz, jak spakować się w góry, pamiętaj, żeby tubkę kremu włożyć do plecaka. To w razie potrzeby pozwoli Ci na ponowienie aplikacji kosmetyku. Jeżeli w góry jedziesz latem, do swojej walizki koniecznie zapakuj również krem łagodzący na oparzenia słoneczne, który przyda Ci się w podbramkowych sytuacjach.
 • Woda. W tym przypadku chyba nie jest potrzebny dodatkowy komentarz, prawda? Woda to absolutna podstawa w czasie wysiłku fizycznego, a takim jest piesza wycieczka w górach, która może być wyczerpująca. W czasie chłodniejszych dni dodatkowo może przydać Ci się termos z ciepłym napojem – herbatą, kawą itp. Upewnij się jednak, że termos, którego używasz jest w 100% szczelny.
 • Przekąski. To, ile przekąsek musisz ze sobą zabrać i co właściwie zabrać na wypad w góry to w dużej mierze kwestia indywidualna, na którą wpływ ma przede wszystkim długość wycieczki. Na szlak latem nie zabieraj jednak produktów, które pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby się rozpuścić.
 • Telefon. Smartfon to jedna z najważniejszych odpowiedzi na pytanie co należy zabrać na wycieczkę w góry. Przed wyjściem koniecznie sprawdź czy Twoja komórka jest naładowana. To da Ci pewność, że jeżeli wydarzy się wypadek (a o ten w górach nie jest trudno) będziesz miał możliwość szybkiego wezwania pomocy. Koniecznie zapisz sobie w telefonie odpowiedni numer na wypadek gdybyś nie miał zasięgu.
 • Mapa. To jedna z najważniejszych pozycji dotyczących tego, co najlepiej zabrać w góry. Mapa obrazująca szlaki pomoże Ci uniknąć sytuacji, w której nie będziesz wiedział, gdzie iść dalej. Przed wyjściem dobrze ją przestudiuj.
 • Dokumenty. Będą Ci potrzebne w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji, np. wypadku. Najlepiej, jeżeli dokumenty umieścisz w wodoodpornym etui, co zabezpieczy je przed deszczem, jeżeli pogoda gwałtowanie się pogorszy.

Podstawowe środki opatrunkowe. Co wziąć na wyprawę w góry? Plastry zabezpieczające skórę (ochrona przed pęcherzami, otarciami itp., to konieczność), coś do dezynfekcji ran, bandaż itp. Zanim wyjdziesz na szlak, upewnij się, że masz przy sobie potrzebną apteczkę.

Podsumowując: jakie rzeczy zabrać w góry? Musisz pamiętać, że podejście do pakowania plecaka na szlak powinno być rozsądne i zapewniać Ci wsparcie w przypadku różnych problemów, które mogą zdarzyć się po drodze. Dobrze więc przemyśl jego zawartość i najlepiej zacznij od spisania na kartce wszystkich niezbędnych przedmiotów. Unikaj jednak zabierania ze sobą zbyt dużej liczby rzeczy – ciężki plecak po kilku godzinach na szlaku będzie dla Ciebie niepotrzebnym obciążeniem.

RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
79,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
15.6"
CzarnyCzarny
349,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
129,00 
CzarnyCzarny
139,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
99,00 
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
119,00