Czym jest bagaż rejestrowany?

walizka podróżną

Spis treści:

  1. Co to jest bagaż rejestrowany?
  2. Jak zmierzyć bagaż rejestrowany?
  3. Jak zabezpieczyć bagaż rejestrowany?
  4. Ile kosztuje bagaż rejestrowany?

Latanie samolotem to dzisiaj jeden z najbardziej popularnych sposobów podróżowania, głównie z uwagi na to, że samolot jest obecnie najszybszym środkiem transportu. Pamiętaj, że podróżując wybranymi liniami lotniczymi (oczywiście w zależności od tego, jaki bilet wykupisz), możesz wziąć ze sobą dwa rodzaje bagażu: podręczny (do zabrania na pokład samolotu) oraz rejestrowany. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, co to jest bagaż rejestrowany i jak go prawidłowo zmierzyć. Podpowiemy także, ile kg może ważyć bagaż rejestrowany oraz co zrobić, żeby właściwie zabezpieczyć swoją walizkę.

Co to jest bagaż rejestrowany?

Nie wiesz, co oznacza bagaż rejestrowany? To proste! Tym terminem określa się bagaż pasażera, który jest przewożony w luku samolotu. Na lotnisku przekazujesz go w czasie odprawy (check-in) lub w dedykowanym punkcie. Musisz pamiętać, że w bagażu rejestrowanym nie możesz przewozić określonych przedmiotów – ich lista zależy od tego, z jakich linii lotniczych korzystasz. Zazwyczaj do tej grupy zalicza się np. materiały wybuchowe oraz substancje łatwopalne.

Linie lotnicze mają określone zasady dotyczące przewożenia bagażu rejestrowanego – ograniczenia dotyczą jego wymiarów oraz wagi podawanej w kilogramach. Duże znaczenie ma również to, gdzie lecisz oraz w jakiej klasie wykupiłeś bilet. Właśnie dlatego, jeszcze zanim zaczniesz się pakować, sprawdź, jakie zasady obowiązują w linii, którą zamierzasz podróżować. Takie informacje bez problemu znajdziesz na ich stronach internetowych.

RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
299,00 
2 rozmiary
CzarnyCzarny
179,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
79,00 
15.6"
CzarnyCzarny
349,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
49,00 
CzarnyCzarny
139,00 

Jak zmierzyć bagaż rejestrowany?

Walizka podróżna zazwyczaj ma podane wymiary na metce – to duże ułatwienie w trakcie zakupów. Jeżeli dopiero wybierasz walizkę na planowany wyjazd, najpierw sprawdź, jakie rozmiary bagażu są dopuszczalne w czasie Twojej podróży – dzięki temu ograniczysz poszukiwania tylko do tych produktów, które mieszczą się w granicach rozmiarów narzuconych przez linię lotniczą. Jeżeli szukasz niewielkiej, ale pojemnej walizki na krótki wyjazd, sprawdź nasz model Cabin Trolley.

Jeżeli nie pamiętasz, jaka jest wielkość Twojej walizki lub torby, wymiary bagażu rejestrowanego łatwo zmierzysz przy pomocy centymetra krawieckiego. Najczęściej musisz zmierzyć jego szerokość, długość oraz głębokość. Pamiętaj – zrób to dokładnie. W przeciwnym razie ryzykujesz problemami już na początku swojej podróży. Nie wiesz, ile może ważyć bagaż rejestrowany? Najprościej będzie, jeżeli najpierw staniesz na wadze sam, a potem zważysz się razem z bagażem – różnica to waga walizki/torby podróżnej.

Mała rada: jeżeli często i chętnie wyjeżdżasz – prywatnie lub służbowo – przydadzą Ci się gadżety na podróż, takie jak specjalna torba na garnitur czy męska kosmetyczka oraz organizery na ubrania i buty, które ułatwiają pakowanie.

Jak zabezpieczyć bagaż rejestrowany?

Wiesz już, co to znaczy bagaż rejestrowany, co dalej? Teraz czas na zabezpieczenie walizki przed zniszczeniami mechanicznymi. Warto to zrobić, jeżeli chcesz, żeby posłużyła Ci możliwie jak najdłużej lub po prostu często podróżujesz. Przede wszystkim, walizkę, która ma być przewożona w luku bagażowym samolotu koniecznie oznacz specjalną plakietką i podaj na niej swoje dane kontaktowe. Dzięki temu, jeżeli bagaż w trakcie podróży zostanie zagubiony, obsługa łatwiej poinformuje Cię o jego znalezieniu. Takie plakietki zazwyczaj bez problemu kupisz w sklepach z walizkami.

Co jeszcze możesz zrobić? Owiń walizkę przezroczystą folią, najlepiej kilka razy, oczywiście, o ile linie lotnicze dopuszczają takie rozwiązanie. To bardzo prosty i tani sposób na zabezpieczenie walizki przez zarysowaniami lub wypadnięciem bagażu, jeżeli suwak walizki zostanie uszkodzony. Na niektórych lotniskach znajdziesz punkty, w których szybko można owinąć plecak folią, ale z powodzeniem możesz to zrobić również samodzielnie, w domu.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany?

Cena za bagaż rejestrowany najczęściej jest wliczona w koszty kupionego przez Ciebie biletu, oczywiście o ile nie przekroczysz ograniczeń nałożonych przez wybraną linię lotniczą. Przekroczenie wagi bagażu rejestrowanego może się dla Ciebie wiązać z dodatkowymi opłatami – miej to na uwadze planując jego zawartość.

PODSUMOWANIE: waga oraz wymiary bagażu rejestrowanego to kwestia indywidualna, uzależniona od wewnętrznych zasad linii lotniczej, dlatego sprawdź je jeszcze zanim zaczniesz pakować się na wyjazd.

15.6"
CzarnyCzarny
339,00 
15.6"
CzarnyCzarny
349,00 
14"
CzarnyCzarny
279,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
139,00 
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
119,00 
CzarnyCzarny
79,00