Jak prawidłowo nosić plecak?

plecak podróżny

Spis treści:

  1. Czy noszenie plecaka jest szkodliwe?
  2. Jak poprawnie nosić plecak? Wybór ma znaczenie!

Panowie coraz bardziej poważnie pochodzą do kompletowania swojej garderoby, wybierając akcesoria, które są nie tylko funkcjonalne, ale również doskonale pasują do kompletowanych stylizacji. Na co dzień coraz więcej mężczyzn nosi ze sobą laptopy, dlatego tech gadżety ułatwiające ich bezpieczny transport, na przykład nowoczesny plecak na laptopa, wyposażony w odpowiednio duża komorę lub estetyczne torby na laptopa to często podstawa męskiej szafy. Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem, plecak czy torba na laptopa? Dzisiaj skupimy się na plecakach, które są wykorzystywane nie tylko do przenoszenia komputerów osobistych, ale również do noszenia akcesoriów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu: kluczy, portfela, zapasowego stroju na siłownię czy opakowania z drugim śniadaniem zabieranym do pracy. Podpowiemy, jak prawidłowo nosić plecak, żeby zadbać o zdrowie kręgosłupa.

Czy noszenie plecaka jest szkodliwe?

Plecaki to zdecydowanie popularne gadżety na podróż. Dlaczego? Są pojemne i przede wszystkim – wygodne. Należy jednak pamiętać o kondycji Twoich pleców. W praktyce oznacza to, że musisz rozsądnie podejść do ilości i ciężaru rzeczy, które w plecaku zamierzasz nosić, tak by nie były zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Pomyśl, czy noszenie ciężkiego plecaka jest w Twoim przypadku naprawdę konieczne? Może części rzeczy możesz się pozbyć i zostawić, na przykład, w pracy? Innymi słowy, jeżeli nie wiesz jak poprawnie nosić plecak, po prostu ogranicz jego ciężar wyłącznie do tych przedmiotów, które są Ci absolutnie niezbędne.

Zwróć uwagę na to, że plecak ma tę przewagę nad torbą, że nie obciąża swoim ciężarem tylko jednej strony Twojego ciała. Nie masz pojęcia jaka torba na laptopa będzie odpowiednim wyborem? Jeżeli jesteś zdeklarowanym fanem toreb, wybierz model z mocowaniem na walizkę (produkt znajdziesz w ofercie James Hawk) – takiej torby w dłuższej podróży nie musisz nosić na ramieniu, co jest nie tylko bardzo wygodne, ale istotne także ze względów zdrowotnych.

CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
139,00 
26-45 litrów
CzarnyCzarny
399,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
129,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
179,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 

Jak poprawnie nosić plecak? Wybór ma znaczenie!

Pamiętaj, że prawidłowe noszenie plecaka jest w dużej mierze uzależnione od jego budowy, dlatego jeżeli nie masz pojęcia, jak dobrze nosić plecak, zacznij od wyboru modelu, który będzie przyjazny dla Twojego kręgosłupa. Na czym musisz się skupić w pierwszej kolejności? Bardzo ważny jest oczywiście wygląd plecaka, zwłaszcza jeśli na co dzień zwracasz uwagę na to jak się prezentujesz, ale nie tylko. Co jeszcze?

  • Szerokie i regulowane ramiączka. Szersze szelki nie będą się niepotrzebnie wpijały w Twoje ramiona, co ma duże znaczenie nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla komfortu, zwłaszcza jeżeli plecak nosisz codziennie przez kilka godzin. Możliwość regulacji szelek pozwoli Ci z kolei na dopasowanie ich do Twoich indywidualnych potrzeb. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma dostosowanie szelek do wzrostu noszącego – dolna krawędź plecaka nie powinna sięgać zbyt nisko.
  • Ciężkość pustego plecaka. Wcześniej wspominaliśmy, że noszenie na co dzień ciężkiego plecaka może być zbyt dużym obciążeniem dla Twojego kręgosłupa, wskazując konieczność ograniczenia ilości rzeczy, które w nim transportujesz. Zwróć jednak uwagę na to, że istotną kwestią jest również to, ile Twój plecak będzie ważył bez jakiejkolwiek zawartości. Jeżeli plecak już sam w sobie będzie dość ciężki, musisz jeszcze bardziej ograniczać się w czasie pakowania potrzebnych przedmiotów, dlatego w miarę możliwości decyduj się na modele o stosunkowo niewielkiej wadze.
  • Rozłożenie ciężaru. Kupując plecak upewnij się, że budowa modelu, który zamierzasz wybrać pozwoli Ci na takie zapakowanie niezbędnej zawartości, że cały ciężar będzie rozłożony w sposób jak najmniej obciążający dla kręgosłupa.

PODSUMUJMY: plecak to dla wielu mężczyzn dodatek, który jest im absolutnie niezbędny na co dzień, ponieważ mogą do niego spakować wszystkie potrzebne przedmioty. Kluczowe znaczenie ma jednak zrozumienie, że noszenie plecaka powinno być możliwie jak najmniej obciążające dla Twojego kręgosłupa, dlatego ogranicz jego ciężar, zabierając ze sobą tylko to, co jest Ci absolutnie niezbędne. Kupując plecak zwracaj natomiast uwagę, między innymi, na jego ciężar oraz szerokość i możliwość regulowania ramiączek.

CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
119,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
79,00 
CzarnyCzarny
119,00 
CzarnyCzarny
79,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
99,00