Co spakować na biwak?

biwak

Spis treści:

 1. Co jest potrzebne na biwak?
 2. Lista rzeczy na biwak
 3. Czego nie brać ze sobą na biwak? Podsumowanie

Biwak to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Trudno wyobrazić sobie bardziej odprężające chwile niż te blisko przyrody. Niezależnie od tego, czy na kemping wyjeżdżasz po raz pierwszy, czy to już Twój kolejny tego typu wyjazd, na pewno zastanawiasz się, co zabrać na biwak, żeby mieć pod ręką wszystko, co może być Ci niezbędne. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek! Sprawdź, co powinna zawierać lista rzeczy na biwak, żebyś był przygotowany na różne okoliczności.

Co jest potrzebne na biwak?

Nie masz pojęcia, co zabrać na biwak pod namiot? Wszystko zależy od tego, na ile dni wyjeżdżasz i gdzie. Jeżeli planujesz krótki wypad, postaraj się ograniczyć liczbę pakowanych rzeczy – bardzo możliwe, że większość z nich w ogóle Ci się nie przyda. Jeżeli wyjeżdżasz do miejsca, w którym bez problemu znajdziesz sklep, bez obaw. W razie czego bez problemu zrobisz potrzebne zakupy. Sprawy się komplikują, jeżeli na kemping wybrałeś zupełną głuszę. W takim przypadku, bardzo możliwe, że ze sobą musisz zabrać nie tylko przedmioty osobiste, ale również jedzenie.

Jeżeli nie wiesz, co wziąć na biwak, koniecznie zorientuj się, na jakie udogodnienia będziesz mógł liczyć na miejscu. Biwakujecie na polu namiotowym? W takim razie bardzo możliwe, że pole zapewnia dostęp do łazienek, ale upewnij się, co z kuchnią? Zamierzasz biwakować w lesie? Musisz wziąć ze sobą również akcesoria, dzięki którym przygotujesz posiłek. Reasumując – to, co jest potrzebne na biwak pod namiot, w dużej mierze zależy od tego, gdzie będziesz spędzał czas.
Zobacz także, gdzie w góry w weekend, jeżeli chcesz odpocząć od cywilizacji i pobyć sam na sam z dziką przyrodą oraz co zabrać w góry, żeby być przygotowanym na różne okoliczności.

darmowy bagaż podręczny
CzarnyCzarny
399,00 
zestaw 3 szt
CzarnyCzarny
129,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
139,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
169,00 
darmowy bagaż podręczny
CzarnyCzarny
229,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
179,00 
2 kolory
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
139,00 

Lista rzeczy na biwak

Mimo wszystko postaraliśmy się przygotować dla Ciebie uniwersalną listę, co spakować na biwak. Oczywiście nie uwzględnialiśmy na niej namiotu – to oczywiste, że musisz go ze sobą zabrać. Wielkość namiotu dopasuj do liczby osób, które będą w nim nocowały. Poza tym nie zapomnij o karimatach, na których będziesz spał – ochronią Cię przed zimnem „ciągnącym” od ziemi oraz ciepłym śpiworze. Noce bywają chłodne nawet latem, zwłaszcza jeżeli śpisz w namiocie, dlatego śpiwór musi zapewniać odpowiednią izolację cieplną.
Przeczytaj również, co spakować w podróż służbową, żeby dobrze reprezentować swoją firmę oraz co warto zobaczyć w Dalmacji, jeżeli planujesz tam wakacje.

Niżej znajdziesz listę rzeczy, które są absolutnymi must have’ami, jeżeli wybierasz się na biwak. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najważniejsze! Plecaki na laptopa do pracy zamień na pojemny plecak na wycieczkę i ruszaj!

 • Ciepłe ubrania. Spodnie z długimi nogawkami oraz rozpinana bluza z kapturem przydadzą Ci się nawet latem, ponieważ wieczorami, zwłaszcza na łonie przyrody, temperatura może znacząco się obniżyć.
 • Bielizna termoizolacyjna. Niezbędna, jeżeli wyjeżdżasz wczesną wiosną, zimą lub późną jesienią. Stanowi dodatkową warstwę chroniącą przed zimnem, co w czasie wypoczynku w formie kempingu może mieć kluczowe znaczenie.
 • Powerbank. Zazwyczaj na biwak jedzie się po to, żeby chociaż na kilka dni odciąć się od zewnętrznego świata, ale naładowany telefon to konieczność, np. jeżeli coś się stanie i będziesz chciał wezwać pomoc. Właśnie dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jakie gadżety na podróż warto zapakować, powerbank zdecydowanie do nich należy.
 • Apteczka. Warto, żeby w Twojej apteczne znalazły się środki przeciwbólowe, preparaty do odkażania ran, plastry na odciski oraz bandaż. W trakcie biwaku łatwo o skaleczenia czy drobne zranienia, które należy właściwie opatrzyć. Poza tym zadbaj również o środki na komary i kleszcze. Na apteczkę przyda Ci się pojemna męska saszetka, w której pomieścisz wszystkie niezbędne produkty.
 • Latarka. Niezbędna, jeżeli będziesz chciał zrobić cokolwiek po zmroku. Do latarki koniecznie zabierz ze sobą również baterię na wymianę.
 • Zapałki i zapalniczka. Konieczne do rozpalenia ognia, dlatego spakuj je, jeśli planujesz ognisko z przyjaciółmi lub będziesz musiał je rozpalać do przygotowania posiłku.
 • Scyzoryk lub multitool. Dzięki tego rodzaju narzędziom łatwiej otworzysz puszki z jedzeniem czy ostrugasz patyki do pieczenia kiełbasy. Na łonie natury musisz być przygotowany na wiele sytuacji, które mogą od Ciebie wymagać improwizowania, dlatego wybierz scyzoryk lub multitool z jak największą liczbą funkcji.
 • Mapa i kompas. Niezbędne, jeżeli planujesz wycieczki w nieoznaczonych terenach. Większość z nas może dzisiaj wprawdzie skorzystać z nawigacji w telefonie komórkowym, ale warunek jest jeden – dostęp do Internetu, który nie zawsze jest łatwy, jeżeli wyjeżdżasz w trudnodostępne miejsce.
 • Lampa turystyczna. Idealna, jeżeli wieczorem będziesz chciał spędzić czas z przyjaciółmi lub poczytać książkę. Lampa oświetli najbliższe otoczenie namiotu ułatwiając również przygotowanie posiłku czy sprzątanie.
 • Rozkładany stolik i krzesła. Zdecydowanie warto zabrać je ze sobą, jeżeli wyjeżdżacie na kilka dni i chcecie mieć wygodne miejsce do jedzenia, grania w planszówki itp.

Oczywiście, Twoja lista rzeczy do zabrania na biwak może się różnić – to w dużej mierze bardzo indywidualna kwestia. Do wymienionych wyżej punktów dodajmy jeszcze ciekawą książkę!

Czego nie brać ze sobą na biwak? Podsumowanie

Wyjaśniliśmy Ci, co spakować na biwak, ale czy wiesz, co nie powinno znaleźć się w Twoim ekwipunku? Jeżeli możesz, zrezygnuj z zabierania ze sobą laptopa. Wypoczynek na łonie natury to idealna okazja do tego, żeby odpocząć, naładować baterię oraz odciąć się od codziennych problemów, dlatego w czasie kempingu postaraj się w miarę możliwości spędzać czas offline. Zabierz ze sobą książkę, czytnik e-booków, a jeżeli jedziesz w większym gronie, ulubione gry planszowe. Unikaj również pakowania zbyt dużej liczby „wyjściowych ubrań”. O wiele lepszym rozwiązaniem na kemping będzie wygodna, nie krępująca ruchów odzież, w której będziesz czuł się naprawdę swobodnie.

CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
2 kolory
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
139,00 
2 kolory
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
139,00 
wymiary 14''
CzarnyCzarny
279,00 
CzarnyCzarny
59,00