Jak przygotować się na pierwszy lot samolotem?

Walizka z przegrodą na laptopa

Spis treści:

 1. Jak wygląda pierwszy lot samolotem?
 2. Pierwszy lot samolotem – co trzeba wiedzieć?
 3. Pierwszy lot samolotem krok po kroku
 4. Wskazówki przed pierwszym lotem – podsumowanie

W dobie tanich lotów, podróżowanie stało się jeszcze bardziej dostępne pod względem finansowym. Jeżeli Ty również chcesz skorzystać z dobrodziejstw szerokiej siatki połączeń, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Pierwszy lot samolotem zazwyczaj bywa stresujący. Lęk przed nieznanym jest całkowicie zrozumiały, ale przekonasz się, że tak naprawdę nie było czego się bać. Lotniska są doskonale zorganizowanie, a jeżeli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz, nie wstydź się pytać. W tym artykule podpowiemy Ci, jak się przygotować do pierwszego lotu samolotem i o czym krok po kroku musisz pamiętać. 

Jak wygląda pierwszy lot samolotem?

Jeżeli czeka Cię lot samolotem pierwszy raz, postaraj się najpierw porozmawiać z kimś bliskim o swoich obawach. To naprawdę żaden wstyd, że taka podróż jest dla Ciebie źródłem stresu. Doświadczenia innych osób zdecydowanie mogą okazać się dla Ciebie przydatne. W przypadku osób, które bardzo boją się latania, pierwszy lot powinien odbyć się w towarzystwie kogoś z rodziny lub przyjaciół. Taki człowiek będzie dla Ciebie wsparciem i wyjaśni Ci, jak się zachowywać na lotnisku i podczas podróży. 

To, jak będzie wyglądał Twój pierwszy lot samolotem w dużej mierze zależy od tego, czy wybrałeś europejską destynację i podróż będzie trwała kilka godzin, czy wybierasz się w bardziej egzotyczne kierunki i musisz się przygotować na kilkunastogodzinny pobyt w samolocie. Trudno również określić, czy w trakcie lotu pojawią się turbulencje – dużo zależy od warunków pogodowych i tego, gdzie lecisz. Niżej wyjaśniamy, co warto wiedzieć przed pierwszym lotem samolotem, żeby zmniejszyć stres, dlatego czytaj dalej! 

Pierwszy lot samolotem – co trzeba wiedzieć?

Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać pierwszy lot samolotem, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie przygotowanie do lotu. Samo to, że lecisz pierwszy raz będzie prawdopodobnie dla Ciebie wystarczająco stresujące, dlatego zrób wszystko, żeby nie musieć się martwić dodatkowymi problemami, których można uniknąć. 

 • Przyjedź na lotnisko wcześniej. Dotyczy to przede wszystkim osób biorących ze sobą bagaż rejestrowany, który trzeba nadać na stanowisku check-in. Pamiętaj, lepiej być za wcześnie, niż za późno. Pośpiech tylko dodatkowo Cię zestresuje i spotęguje strach. Najlepiej, jeżeli taksówkę na lotnisko zamówisz dzień wcześniej, na konkretną godzinę. To ograniczy Twoje zdenerwowanie, np. jeżeli na lotnisko jedziesz w godzinach szczytu, kiedy możesz mieć problem ze znalezieniem wolnego kierowcy. Zazwyczaj na lotnisku musisz być 2-3 godziny wcześniej, jeżeli chcesz nadać bagaż rejestrowany.  
 • Ubierz się wygodnie. Absolutna podstawa tego, jak przeżyć pierwszy lot samolotem. Niewygodny, krępujący Twoje ruchy strój będzie dla Ciebie tylko dodatkowym stresorem. Miękkie spodnie z dresu i ciepła bluza będą strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, że nawet jeżeli na zewnątrz jest gorąco, do samolotu warto zabrać bluzę lub sweter z uwagi na działającą klimatyzację. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, przeczytaj nasz tekst na temat tego, jak się ubrać do samolotu. Tam znajdziesz szczegółowe wskazówki. 
 • Sprawdź wymogi dotyczące bagażu. Sprawdź, co możesz spakować do bagażu rejestrowanego, a co do bagażu podręcznego i upewnij się, że Twoje walizki mają odpowiednie rozmiary. Walizka podróżna powinna być gotowa na dzień przed odlotem – pakowanie się tego samego dnia to kolejny, niepotrzebny stres. Sprawdź model Cabin Trolley Jamesa Hawka. Przeczytaj również co można mieć w bagażu podręcznym oraz co można spakować do bagażu rejestrowanego – w tych tekstach znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w prawidłowym zorganizowaniu walizki. 

W czasie wyjazdu przydać Ci się mogą także plecaki na laptopa oraz męska kosmetyczka, do której zapakujesz produkty pielęgnacyjne i higieniczne. Odpowiednio dobrane gadżety na podróż zdecydowanie ułatwiają pakowanie i pomogą Ci posegregować bagaż. 

skóra naturalna
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
119,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
179,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
159,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
49,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
169,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
149,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
CarbonCarbon
139,00 
darmowy bagaż podręczny
CzarnyCzarny
399,00 

Pierwszy lot samolotem krok po kroku

Wiesz już, co trzeba wiedzieć przed pierwszym lotem, dlatego teraz postaramy się wyjaśnić Ci, jak krok po kroku może on przebiegać. Zobacz, że naprawdę nie ma czego się bać!

 • Jeżeli podróżujesz wyłącznie z bagażem podręcznym, możesz odprawić się kilkadziesiąt godzin przed odlotem i pobrać kartę pokładową na swoje urządzenie mobilne.
 • Masz bagaż rejestrowany? W takim razie, jak wspomnieliśmy wcześniej, musisz nadać go w stanowisku check-in. 
 • W kolejnym kroku przechodzisz przez kontrolę dostępu. Tam pokazujesz kartę pokładową i idziesz dalej, do kontroli bezpieczeństwa.
 • Po kontroli bezpieczeństwa przejdziesz do hali odlotów. Tam musisz poczekać na informację, kiedy zacznie się boarding Twojego samolotu.
 • Przed wejściem do samolotu czeka Cię sprawdzenie dokumentów.
 • Wchodząc na pokład maszyny, musisz pokazać obsłudze dokument tożsamości i kartę pokładową. Przyda ci się więc męska saszetka na dokumenty, którą będziesz mógł mieć zawsze pod ręką. 
 • W samolocie znajdujesz swoje miejsce, siadasz i jesteś gotowy do drogi.

Proste, prawda? Te porady przed pierwszym lotem samolotem powinny zredukować Twój stres. Jeżeli wiesz, jak etap po etapie będzie wyglądała Twoja podróż, mniej obawiasz się nieznanego. Jesteś bardzo zdenerwowany? Nie bój się powiedzieć o tym stewardessie lub stewardowi, który obsługuje lot. W takim przypadku zwróci na Ciebie większą uwagę. 

Wskazówki przed pierwszym lotem – podsumowanie

Pierwszy lot samolotem może być stresujący, ale nie ma czego się bać. Tak naprawdę cała procedura jest bardzo prosta i wymaga od Ciebie minimalnego zaangażowania. Najlepiej jednak, jeżeli mimo wszystko pierwszy lot odbędziesz w towarzystwie kogoś, kto już leciał i wiesz z czym to wszystko się „je”. Na czas lotu zabierz ze sobą wciągającą książkę – to pomoże Ci odciągnąć myśli od samej podróży. Warto też zaopatrzyć się w słuchawki i wcześniej wybrać ulubioną muzykę – dzięki temu odetniesz się od pokładowego hałasu. To ważne, zwłaszcza jeżeli lot ma być długi. Na lotach długodystansowych przyda Ci się również opaska zaciemniająca na oczy (łatwiej się zdrzemniesz) oraz własna poduszeczka podróżna. 

CzarnyCzarny
119,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
CzarnyCzarny
129,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
269,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
139,00 
ochrona RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
skóra naturalna
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
139,00 
skóra naturalna
BrązowyBrązowy
129,00