Co można mieć w bagażu podręcznym?

czarna walizka kabinowa

Spis treści:

 1. Co to jest bagaż podręczny?
 2. Co można przewozić w bagażu podręcznym?
 3. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim rośnie nie tylko temperatura ale i chęci podróży do tak zwanych ciepłych krajów. Hiszpania, Grecja, Włochy, Turcja czy Egipt — nie ma znaczenia, gdzie konkretnie wybieramy się na upragnione wakacje, gdyż warunki podróży liniami lotniczymi są zawsze niemal takie same. Jeśli masz przed sobą pierwszy lot samolotem lub doświadczyłeś już tego wcześniej, ale chcesz mieć poczucie, że dobrze się przygotowałeś do podróży, polecamy przeczytać ten artykuł.

Co to jest bagaż podręczny?

Definicja bagażu podręcznego podaje, że jest to bagaż nierejestrowany, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu. W zależności od wyboru linii lotniczych wielkość bagażu oraz jego dopuszczalna waga może się nieznacznie różnić, jednak z reguły nie może ona przekraczać dziesięciu kilogramów. Warto tu jednak podkreślić, że istnieją dwa rodzaje bagażu podręcznego. W lotach czarterowych podróżni zwykle nadają bagaż podczas odprawy i zabierają wówczas jeden bagaż podręczny ze sobą do kokpitu. Ten bagaż podręczny jest bowiem mniejszy i jest to z reguły torba czy plecak z artykułami, które będą używane podczas podróży jak prowiant, dokumenty czy na przykład książki lub niektóre urządzenia elektroniczne.

Niezależnie od tego, który rodzaj bagażu podróżnego zabierają Państwo ze sobą, wymogi co do nich są w zasadzie takie same. Różnica jest głównie w dopuszczalnej wielkości i wadzę bagażu jednak w tym przypadku, aby uzyskać takie informacje, najlepiej jest skontaktować się z danymi liniami lotniczymi lub biurem podróży, w którym została wykupiona wycieczka.

Kabinówka, ryanaierówka, cabin trolleywalizka podróżna. Bagaż podręczny zabierany do kokpitu nie jedno ma imię. Co to jest bagaż podręczny w samolocie? To walizka o odpowiednich wymiarach tj. mniej więcej około 55 cm x 40 cm x 20 cm. Choć wymiary te nie zawsze są restrykcyjnie sprawdzane, warto jest kupować takie walizki, które zostały stworzone specjalnie z myślą o podróży w kabinie samolotu.

2 rozmiary
CzarnyCzarny
179,00 
CzarnyCzarny
159,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
129,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
CzarnyCzarny
59,00 
CzarnyCzarny
139,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
159,00 
CzarnyCzarny
79,00 

Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Jeśli zastanawiasz się,ile płynu w bagażu podręcznymmożna zabrać ze sobą, to już odpowiadamy. Przede wszystkim wszelkie płyny muszą znajdować się w przeźroczystej kosmetyczce, takiej tak na przykład ta męska kosmetyczka. Według obowiązujących obecnie przepisów bezpieczeństwa na pokład samolotu możemy zabrać płyny w opakowaniach do 100 mililitrów objętości, lecz wszystkie płyny na jednego podróżnego nie mogą przekraczać jednego litra. Obecnie miniaturowe zamienniki kosmetyków znaleźć już można nie tylko w drogeriach, ale i większych supermarketach. Dla osób, które preferują wersje budżetowe, zostały stworzone specjalne przeźroczyste buteleczki z różnymi końcówkami typu pompki lub słoiczki na kosmetyki w bardziej kremowej formie. Owe buteleczki kosztują zdecydowanie mniej niż gotowe miniaturowe wersje kosmetyków, więc warto jest mieć to na uwadze przy planowaniu podróży. Warto tu też podkreślić, że owym restrykcją nie podlegają wszelkiego rodzaju lekarstwa.

Oprócz ograniczeń związanych z przewozem płynów istnieją też inne wymogi podczas podróży lotniczych. Wszelkie urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone lub nastawione na specjalny tryb samolotowy podczas lotu. Jest to bardzo istotne i należy mieć to na uwadze ze względów bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym podczas lotu mogą znajdować się urządzenia takie jak:

 • laptop
 • tablet
 • aparat lub kamera
 • ładowarka i/lub powerbank
 • słuchawki
 • telefon

Małe urządzenia AGD jak na przykład suszarki do włosów, prostownice, lokówki czy żelazka turystyczne powinny znajdować się albo a bagażu rejestrowanym, albo w tym podręcznym. Należy jednak pamiętać, że podczas odprawy jesteśmy zobowiązani do wyciągnięcia ze wszystkich bagażów urządzeń elektronicznych.

Wszelkie gadżety na podróż czy modne dodatki takie jak wyprofilowane poduszki, organizery do dokumentów, wygodna odzież czy czasopisma są również jak najbardziej dozwolone.

Czego nie można mieć w bagażu podręcznym?

Choć lista rzeczy, które można mieć przy sobie podczas lotu, jest zdecydowanie krótsza, to wiele podróżnych zastanawia się — Co może znajdować się w bagażu podręcznym a czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym?Na pokładzie samolotu obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania wszelkiego rodzaju broni. Bezwzględnie zabronione są również:

 • fajerwerki i inne materiały pirotechniczne,
 • pociski dymne i naboje dymne,
 • urządzenia do porażania, takie jak paralizatory, tasery i pałki paraliżujące
 • papierosy elektroniczne zawierające baterie,
 • przyrządy do ogłuszania
 • przedmioty z ostrym zakończeniem jak np. noże czy nawet nożyczki

Powyższa lista z pewnością mogłaby być dużo dłuższa, jednak należy mieć po prostu na uwadze, że do kokpitu samolotu nie można wnosić ze sobą czegokolwiek, co mogłoby stanowić zagrożenie dla innych. Podczas lotu istnieje także zakaz spożywania alkoholu kupionego na strefie bezcłowej oraz palenia jakichkolwiek papierosów.

Osoby, które nie podróżowały dotychczas, za dużo z pewnością zastanawiają się jak przechowywać buty podczas podróży. Jest to o tyle ważne, żeby prawidłowo o takie buty zadbać, a jednocześnie też spakować je z głową w odpowiednie miejsce w walizce. Wszelkie obuwie najlepiej jest wkładać po bokach do bagażu tak, aby ”wzmacniało” boku walizki. W zależności od zagospodarowania innych ubrań można je układać albo pojedynczo, albo podwójnie; najlepiej wówczas wkładać jeden but w drugi w taki sposób, aby zajmował możliwie jak najmniej miejsca. Buty należy zabezpieczyć z wierzchu również workiem- najlepiej plastikowym, gdyż w razie rozlania jakiegoś płynu będą one bezpieczne.

Jakiś czas temu internet podbiły kreatywne sposoby pakowania się na wakacje, dzięki którym można pozyskać wiedze, jak zaoszczędzić miejsce w torbie podróżnej. Poleca się, aby ubrania nie składać tradycyjnie w kostkę, a zamiast tego zwijać je w rulon i w taki oto sposób pakować je do walizki. Niezależnie od wybranego sposobu składania odzieży warto mieć przede wszystkim na uwadze, że sama ilość rzeczy nie powinna być nadmiernie wygórowana. Odpowiednia ilość bielizny i podstawowych ubrań oraz minimalistyczna kosmetyczka powinny wystarczyć na tygodniowe lub dwutygodniowe wakacje poza domem.

CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
189,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
179,00 
15.6"
CzarnyCzarny
349,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
179,00 
POLICARBON
CzarnyCzarny
799,00 
CzarnyCzarny
169,00 
3 szt.
CzarnyCzarny
199,00