Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

pasek do spodni

Spis treści:

  1. Pierwsze wrażenie – ile sekund?
  2. Jakie może być pierwsze wrażenie?
  3. Czy można zmienić pierwsze wrażenie?
  4. Pierwsze wrażenie – ćwiczenia

Najprościej wyjaśniając, pierwsze wrażenie to opinia, którą formułujesz na temat drugiej osoby, bazując na jej zachowaniu, wyglądzie, gestykulacji itp. Ma ono kluczowe znaczenie w sytuacjach, w których to, jakie zrobisz pierwsze wrażenie, będzie wpływało na kontynuację znajomości, czyli np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub spotkania z klientem. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie oraz wyjaśnimy, czy można je zmienić. Sprawdź!

Pierwsze wrażenie – ile sekund?

Zastanawiasz się, ile sekund masz na zrobienie pierwszego wrażenia? Różne źródła podają różne informacje, ale zazwyczaj mówi się o kilku, maksymalnie kilkunastu sekundach, podczas których oceniane jest przede wszystkim to, czy wyglądasz na miłą i sympatyczną osobę. Właśnie dlatego w świecie biznesu tak ważne jest wypracowanie pewnych schematów zachowania, które pozwolą Ci zaprezentować się od możliwie jak najlepszej strony i dodadzą Ci odrobinę pewności siebie.

Przeczytaj również, jak utrzymać równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym oraz co spakować w delegację.

Jakie może być pierwsze wrażenie?

Odpowiedź jest prosta: różne. Dobre, złe, neutralne. Spektrum możliwości jest naprawdę bardzo szerokie. Najczęściej podczas pierwszego kontaktu Twój rozmówca ocenia takie kwestie, jak kontakt wzrokowy, Twój ubiór, ruchy ciała, głos itp. Dla pierwszego wrażenia kluczowe znaczenie ma przede wszystkim komunikacja niewerbalna. Oznacza to, że nie zawsze najważniejsze jest to, co mówisz, ale jak mówisz i jak się zachowujesz. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

  1. Nie unikaj kontaktu wzrokowego. Jeżeli podczas rozmowy patrzysz w bok, dajesz jasny sygnał drugiej stronie, że nie jesteś osobą pewną siebie. Dla Twojego rozmówcy to może być bardzo denerwujące i deprymujące, co w efekcie często prowadzi do jak najszybszego zakończenia interakcji.
  2. Pewnie uściśnij dłoń i się przedstaw. Twój uścisk dłoni, podobnie jak zdolność do utrzymywania kontaktu wzrokowego, świadczy o pewności siebie. Dlatego unikaj tzw. „śledzia”, czyli miękkiej dłoni i luźnego uścisku.
  3. Zadbaj o wygląd zewnętrzny. Ten punkt może wydawać Ci się próżny, ale niestety – trzeba przyznać, że pierwsze wrażenie często bazuje na tym jak wyglądasz. Kluczowe znaczenie mają nie tylko Twoje ubrania, ale również fryzura, zadbane paznokcie itp. Oczywiście, nie oznacza to, że musisz drobiazgowo dbać o swój wygląd zewnętrzny, ale jeżeli idziesz na spotkanie biznesowe lub zawodowe, musisz prezentować się schludnie. Zadbaj o strój dostosowany do okazji, uprasowanie ubrań i czyste buty. Przeczytaj również, jaki kolor portfela podkreśli Twój indywidualny styl oraz sprawdź, jak dobrać pasek do butów.
  4. Uśmiechaj się. Dzięki temu sprawisz wrażenie miłej, sympatycznej i przystępnej osoby. Jednocześnie jednak unikaj przesady, ponieważ możesz być odebrany, jako niepoważny rozmówca. Kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka.

Czy można zmienić pierwsze wrażenie?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nawet, jeżeli czujesz, że nie wypadłeś w czasie spotkania najlepiej, złe pierwsze wrażenie da się naprawić. Może to jednak wymagać od Ciebie dużo czasu i cierpliwości, ponieważ część osób niechętnie zmienia zdanie na Twój temat. Musisz również liczyć się z tym, że negatywne pierwsze wrażenie jest w stanie na zawsze zaprzepaścić Twoje szanse, np. na otrzymanie pracy, co jednocześnie eliminuje możliwość poprawienia wizerunku w oczach rozmówcy. Właśnie dlatego, tak ważne jest, żeby w świecie biznesu zadbać o to, jak odbierają Cię inni.

BrązowyBrązowy
129,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
399,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
199,00 
CABIN SIZE
CzarnyCzarny
399,00 
CzarnyCzarny
139,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
119,00 
CzarnyCzarny
299,00 

Pierwsze wrażenie – ćwiczenia

Co możesz zrobić, żeby poprawić odbiór Twojej osoby? Po pierwsze: poćwicz uścisk dłoni. Zrób to z osobą, której ufasz i której się nie wstydzisz. Jeżeli już opanujesz tę sztukę, do kolejnego treningu możesz zaprosić kogoś, do kogo masz większy dystans. Dzięki temu nauczysz się panować nad swoim stresem. W ten sam sposób możesz poćwiczyć utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Dzięki temu, już w sytuacji stresującej, lepiej sobie poradzisz z tymi dwiema kwestiami, które stanowią jedne z najważniejszych składowych pierwszego wrażenia.

15.6"
CzarnyCzarny
339,00 
CABIN SIZE
CzarnyCzarny
799,00 
CABIN SIZE
CzarnyCzarny
399,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
149,00 
CzarnyCzarny
119,00 
RFID
CzarnyCzarny
BrązowyBrązowy
JasnobrązowyJasnobrązowy
79,00 
2 w 1
CzarnyCzarny
299,00 
2 w 1
Czarny/BrązowyCzarny/Brązowy
Czarny/JasnobrązowyCzarny/Jasnobrązowy
Brązowy/JasnobrązowyBrązowy/Jasnobrązowy
149,00